Система «Розумний будинок»

Про системи «Розумний будинок» писали і говорили неодноразово. Коротка історична довідка: саме поняття «розумного (інтелектуальної) дому» було сформовано на початку 70-х років минулого століття американським Інститутом інтелектуальної будівлі. Основна задача, яка стояла перед вченими — навчити подібні системи максимально точно розпізнавати найрізноманітніші ситуації і адекватно і швидко реагувати на них. Варіантів систем «Розумний будинок» дуже багато і при виборі тієї або іншої системи, перш за все, потрібно керуватися почуттям міри. Удосконалювати своє житло можна нескінченно довго, але чи має це сенс?

За статистикою більшість власників подібних систем використовують їх можливості в кращому разі на 30 — 40 % і встановлюють їх частіше з престижу. Як результат — розчарування в можливостях, хоча, насправді, на особа елементарне невміння зробити правильний вибір. Однак, з кожним днем наш будинок (квартира) наповнюється великим числом «розумних» пристроїв і все більше часу людина починає витрачати на контроль за всією цією електронікою. А як же мрії про домашній затишок і відпочинку? Саме тут нам і приходить на допомогу система «Розумний будинок». Ось і давайте спробуємо зробити цей вибір правильно і не купувати зайві елементи системи «Розумний будинок». З цією метою потрібно мати невелике уявлення про цю систему, визначитися з тим, які саме нам необхідні елементи, які ми можемо встановити пізніше.

Вся система «Розумний будинок» складається з певних груп, які відповідають за ті або інші дії (функції) різних приладів і датчиків. Кожен виробник по своєму описує компоненти (складові частини) системи «Розумний будинок». Ми ж постараємося розповісти Вам про всі елементи системи простою мовою, без зайвого застосування складних технічних термінів. Найчастіше подібні системи включають в себе наступні основні групи:

  • пристрою охоронно-пожежної сигналізації, елементів доступу до об’єкту;
  • пристрої контролю газопостачання та опалення;
  • пристрою вентиляції і кондиціонування;
  • пристрої контролю водопостачання;
  • пристрої контролю електропостачання;
  • пристрої контролю домашньої техніки і інших приладів (метеоконтроль, домашній кінотеатр, супутникове телебачення, інтернет і т.д.).

Автономне живлення на випадок відсутності електроенергії можна було б зарахувати до пристроїв контролю електропостачання, але краще їх виділити в окрему групу.

Як працюють різні системи «Розумного будинку»

Велику роль відіграє ту обставину, коли саме у Вас виникає бажання створити вдома подібну систему. На початкових етапах будівництва або капітального ремонту набагато простіше встановити все необхідне устаткування, ніж пристосовуватися до готового інтер’єру. Однак безвихідних ситуацій не буває. Сучасні системи «Розумний будинок» зовсім не припускають того, що ваше житло перетвориться в павутину з проводів. Хоча, при невмілому підхід до даного питання і такий варіант розвитку подій при установці обладнання не виключений.

Перший крок до створення в своєму житло системи «Розумний будинок» можна зробити, удосконаливши систему освітлення. Погодьтеся, що саме освітлювальними приладами ми найчастіше користуємося і саме органи управління цими приладами (вимикачі) з роками лише змінюють свій дизайн, а по суті, виконують одну роль — дозволяють Вам увімкнути або вимкнути світло. І при цьому найпростіший вимикач може доставити Вам масу незручностей. Не будемо розглядати той випадок, коли просто не хочеться вставати з теплого ліжка для того, щоб погасити світло, буває так, що Ви просто не можете це зробити через хворобу. Саме в цій ситуації Ви можете відчути ту перевагу, що надає Вам пристрій контролю електропостачання (одна з складових частин «Розумного будинку») і знадобиться для цього дуже мало. Насамперед, необхідно придбати спеціальний многозональный (мультизональний) вимикач. Для цих цілей цілком підійде IBM Mini Controller. вартість якого становить близько 1500 рублів. Саме це пристрій зможе керувати Вашими освітлювальними приладами. Стандартні вимикачі і, можливо, розетки доведеться також замінити на спеціальні прилади (зовні нічим не відрізняються від стандартних), які будуть реагувати на команди багатозонального вимикача.

Можна поступити трохи простіше. Зараз існують спеціальні вимикачі, які реагують на сигнали пультів управління побутовою технікою (телевізори, музичні центри і т.д.). Наприклад, вимикач САПФІР 2503 дозволить вам не тільки управляти ним за допомогою пульта дистанційного керування, але і може створювати ілюзію присутності людей в приміщенні. Електроніка буде періодично самостійно включати і вимикати світло в приміщенні. Ось ми плавно підійшли до ще однієї проблеми, яку в змозі вирішити система «Розумний будинок». Більшість сучасної техніки передбачає можливість керування за допомогою спеціального пульта. Телевізор, музичний центр, кондиціонер і інша техніка — все це управляється окремими пультами. Погодьтеся, впоратися з таким числом пультів не так просто, так і необхідність займатися їх пошуком не викликає особливого захвату. Ця проблема легко вирішується за допомогою спеціального універсального пульта незалежно від того, хто є виробником даного пристрою, в пам’ять універсального дистанційного пульта управління програмуються практично всі команди, за допомогою яких можна керувати будь-якою побутовою технікою, яка має пульти ДУ (дистанційного керування). Даний пристрій дуже компактно, не дивлячись на його багатофункціональність, єдина умова — попередньо погодити всі Ваші побутові прилади з цим пристроєм.

Тепер, від проблем з освітленням давайте перейдемо до не менш важливого питання — вентиляція, опалення, кондиціонування Вашого приміщення. Це основні складові комфортного перебування людини в будинку. Яким би не був зручним Ваш диван, але лежати на ньому в холодному (жаркому) приміщенні як то не хочеться. Та й у робочому кабінеті знемагати від спеки мало кому сподобається. Старі системи опалення не можуть повною мірою забезпечити комфортну температуру в приміщенні. Опалення буде працювати скрізь рівномірно, хоча можна знайти певний вихід у вигляді регуляторів подачі теплоносія на кожного акумулятора. Але це вирішує проблему лише на половину. Без встановлення спеціальних програматорів в приміщенні Вам просто не обійтися. Сучасні опалювальні котли чудово справляються з такими функціями, як контроль заданої температури, тиску води в системі опалення, відсутність витоків газу і т.д. Але, наприклад, додати воду в систему опалення Ваш котел самостійно не зможе. Та й проконтролювати наявність води у водопроводі йому не під силу. Що вже говорити про включення примусової вентиляції або кондиціонуванні приміщення.

Все, що зможе ваш «розумний» опалювальний прилад (котел) це просто відключитися уникнути поломок або при досягненні певної температури в приміщенні. Якщо зібрати воєдино котел, кондиціонер, водяний підкачуючий насос, систему примусової вентиляції, задати певний алгоритм роботи, то тільки в такому випадку ми отримаємо повноцінну групу управління мікрокліматом Вашого будинку.

Не варто забувати про те, що в заміських будинках прилегла територія також потребує не тільки в постійному контролі, але і догляду за нею. Наведемо кілька прикладів того, як можна використовувати елементи системи «Розумний будинок» на присадибній ділянці. І знову почнемо з освітлення. У нічний час без цього просто неможливо обійтися. Однак витрачати дорогу електроенергію на освітлення ділянки — це просте марнотратство. Достатньо встановити спеціальні датчики руху. які зможуть у потрібний момент не тільки включити освітлення, але і будуть працювати як частина охоронної сигналізації при необхідності. Більш того, вуличне освітлення можна «навчити» самостійно включатися у разі настання темряви і відключатися після закінчення деякого часу.

Заміський будинок просто неможливо уявити собі без квіткових клумб, газонів, дерев. Вся ця рослинність вимагає до себе постійної уваги. Деякі проблеми цілком по плечу «Розумного будинку». Спеціальні системи поливу можуть бути оснащені програматором, що в певний час призведе дощувальні установки в дію без Вашої участі. Ви можете встановити не тільки тривалість поливу, але і його інтенсивність, визначити день і час доби, коли потрібно робити полив. Більш того, завдяки спеціальним датчикам така система може визначити вологість ґрунту і не включатися під час дощу. Але не тільки управляти поливом ми можемо за допомогою системи «Розумний будинок». У домашньому господарстві стали з’являтися автономні газонокосарки. які без Вашої ділянки впораються з такою роботою, як стрижка газонів. Ити пристрою не схожі на ті газонокосарки. які використовуються в повсякденному догляду за газоном. Виробників такої техніки поки не так вже й багато, однак за такою технікою майбутнє. Вже з’явилися автономні натирачі підлоги і пилососи. Управляти всіма цими «розумними» електронними помічниками цілком під силу системи «Розумний будинок».

Окремо варто згадати про охоронно-пожежної сигналізації і систему доступу в приміщення як складової частини «Розумного будинку». Керовані ворота гаражів давно не є дивиною. Це і є та сама функція контролю доступу в приміщення, про яку ми говорили. Дані охоронні системи можуть не тільки пасивно спостерігати за допомогою камер за якими або протиправними діями відносно Вашого майна, але і приймати досить активну участь у затримання зловмисника. Природно, що мова не йде про встановлення капканів, як у відомому всім фільмі «Бережися автомобіля», або застосування будь-яких газів для знерухомлення зловмисника.

Все набагато простіше. Двері і вікна можуть бути заблоковані додатковими запірними пристроями, при спробі злому замку зловмисник може бути пофарбований спеціальної не смывающейся фарбою, яка не дозволить йому загубитися серед людей, сигналізація самостійно сповістить Вас і правоохоронні органи про вторгнення на Свою територію, одночасно передавши не лише текст, але й відеоповідомлення. Пожежна система також має цілий ряд можливостей для запобігання спалаху приладів, обладнання, для своєчасного гасіння вогнищ спалаху. Для цього Ваші приміщення можуть бути обладнані сучасними системами пожежогасіння, спеціальні датчики зможуть знеструмити ділянку електропроводки в тому місці, де стався спалах, знеструмить систему вентиляції, щоб виключити приплив повітря до вогнища спалаху, перекриє газопостачання об’єкта. В тому випадку, якщо подібні охоронно — пожежні системи встановлені в квартирі, можна обладнати їх додатковими датчиками, які будуть стежити за витоком води, щоб уникнути підтоплення приміщень, які знаходяться під квартирою.

Всі ці «електронні чудеса», на превеликий жаль, не можуть працювати без електрики, а точніше без електроенергії належної якості. Приведемо простий приклад, з якого стане ясно, що саме розуміють під «електроенергією належної якості». Дуже часто ми, як споживачі, навіть не замислюємося над тим, чому саме трапилася та чи інша поломка і у всьому прагнемо звинуватити недбайливого виробника. Чи Правильно це? Перш ніж когось звинувачувати, варто уважно прочитати інструкцію з експлуатації, наприклад рідкокристалічного телевізори Full HD 1080 фірми SONY BRAVIA. Там можна побачити такі цікаві цифри, як напруга 230 В ( \- 10%). Це означає, що виробник гарантує працездатність свого вироби тільки в тому випадку, якщо напруга у Вашій домашній мережі знаходиться в межах від 207 до 253. В інших випадках Ваші претензії щодо якості виробу будуть відхилені як безпідставні. Зробіть вимір напруги у Вашій домашній мережі — багато хто з Вас будуть неприємно здивовані отриманими результатами. Особливо це стосується будівель, які знаходяться в сільській місцевості, де напруга в 190 В вважається межею мрій. Природно, що якщо Ви плануєте встановити в будинку систему управління «Розумний будинок», так і просто використовувати складну побутову техніку, то без нормалізатор (стабілізатора напруги) Вам просто не обійтися. Без цього приладу вся «розумна» електроніка просто не буде нормально функціонувати. Такий прилад буде цілком доречний як у міській квартирі, так і в заміському будинку.

Крім цього можна подбати про аварійному електропостачанні будинку на випадок відключення електроенергії. Для цих цілей можна встановити електростанцію відповідної потужності, яка зможе забезпечити в автономному режимі нормальне електропостачання всіх домашніх приладів.

Що стосується монтажу системи «Розумний будинок», то все залежить від того, який саме комплекс заходів по автоматизації Вашого житла буде заплановано. Деякі елементи системи можна легко підключити навіть не володіючи спеціальними знаннями і навичками. Наприклад, програмуванням універсального пульта може впоратися навіть школяр. Але якщо Ви зважилися на більш складні експерименти, то, швидше за все, Вам не обійтися без допомоги фахівців. Варто нагадати, що система «Розумний будинок» — це не тільки маса електроніки і приладів, але й комфортна температура в приміщенні, вентиляція і робота водопостачання. Саме з цієї причини фахівці з монтажу подібних систем повинні розбиратися у всіх тонкощах, що б не тільки правильно встановити систему, але і не нашкодити Вашому майну в цілому. Сподіваємося, що наші поради допоможуть Вам зробити вдалий, вигідний і правильний вибір, а придбане обладнання буде радувати бездоганною роботою.

© Ігор Мовчан, спеціально для рмнт.ру